Naudingos nuorodos:

Europos miego tyrimų draugija:

 

 

Facebook:


 

 

 

Pacientams

Pradžia   »   Pacientams
2018-11-06 2018 metų ruduo derlingas mokslo renginiais...

2018 metų ruduo derlingas mokslo renginiais, kuriuose aktyviai dalyvavo miego specialistai.plačiau


2018-11-05 Anonsas - spalio 28d. atšaukiamas vasaros laikas...

Anonsas - spalio 28 d. atšaukiamas vasaros laikas......plačiau


2018-11-05 SAM įsakymas dėl vairuotojų sveikatos tikrinimo

SAM įsakymas dėl vairuotojų sveikatos tikrinimo.......plačiau


2017-10-05 2017 metų Nobelio premija už pasiekimus medicinos ir fiziologijos srityje

2017 10 02 paskelbta, kam atiteko 2017 metų Nobelio premija už pasiekimus medicinos ir fiziologijos srityje.plačiau


 
 
Pagal Tarptautinę miego sutrikimų klasifikaciją išskiriama daugiau nei 90 įvairių miego sutrikimų.
Kreipkitės į miego specialistą, jei:
  • Miegodamas garsiai knarkiate, periodiškai nustojate kvėpuoti
  • Dienos metu jaučiatės mieguistas, nepailsėjęs
  • Stebimi miego priepuoliai dienos metu
  • Vargina nemiga (negalite užmigti ilgiau nei pusvalandį, miegate mažiau nei 6 valandas, dažnai be aiškios priežasties nubundate naktį, ir tai įtakoja jūsų savijautą dienos metu ir/arba darbinę veiklą)
  • Sunku užmigti dėl nemalonių jutimų kojose, norisi jas judinti
  • Vargina neramūs sapnai, košmarai, vaikščiojimas naktimis
Vaizdo reportažą apie tai, kaip atrodo miego tyrimas galite peržiūrėti čia
 

TRUMPAI APIE MIEGĄ IR KNARKIMĄ

      Maždaug trečdalį savo gyvenimo žmogus praleidžia miegodamas. Miegas yra būtinas žmogaus gyvybei palaikyti, kaip oras, maistas ir vanduo. Nuo miego kokybės priklauso mūsų santykiai su artimaisiais, savijauta, darbo rezultatai, sveikata, nuotaika ir net saugumas. Pagal tarptautinius epidemiologinių tyrimų duomenis, miego sutrikimus patiria apie 35-40 % žmonių.

MIEGO SUTRIKIMAI PAVOJINGI:
      SVEIKATAI - blogėja nuotaika, kamuoja nuovargis, didėja kraujo spaudimas, mažėja organizmo atsparumas įvairioms infekcijoms, blogėja atmintis.
      DARBUI - sumažėja atidumas ir dėmesio koncentracija, sulėtėja reakcija, mažėja kūrybingumas. Dėl miego sutrikimų per mėnesį žmogus vidutiniškai praranda šešias darbingas dienas.
      SAUGUMUI - galimi dažnesni nelaimingi atsitikimai darbe, gatvėje. Nustatyta, kad iki 25 % visų autoįvykių sukelia asmenys, turintys mieguistumą dienos metu, o 50 % autoavarijų, kuriose žūsta žmonės, sukelia mieguisti vairuotojai. 2000 m. JAV duomenimis, pavargę ar mieguisti asmenys sukėlė 800 tūkst. avarijų, kuriose žuvo 1400 žmonių, o nuostoliai įvertinti 15,9 mlrd. dolerių.

Kokie yra dažniausi miego sutrikimai?
      Pagal tarptautinę miego ligų klasifikaciją priskaičiuojama per 90 įvairių miego sutrikimų. Visus miego sutrikimus būtų galima suskirstyti į keturias grupes.
       Pirma grupė - nemigos. Tai visi miego sutrikimai, kurių pagrindinis simptomas – nemiga, ir tokie miego sutrikimai sudaro apie 35 % visų miego sutrikimų.
       Antra grupė – padidintas dienos mieguistumas (apie 50 % visų miego sutrikimų sudaro miego sutrikimai, kurių pagrindinis požymis yra padidėjęs mieguistumas dienos metu).
       Trečia grupė - parasomnijos, jos sudaro apie 5 % visų miego sutrikimų.
       Ketvirtoji grupė – miego-būdravimo ritmo sutrikimai (apie 15 % visų miego sutrikimų).

      Kaip matome, mieguistumas dieną - vienas dažniausių požymių, leidžiančių įtarti miego sutrikimą. Tyrimais įrodyta, kad iki 25 % eismo įvykių sukelia asmenys, kurie yra mieguisti dieną, ir apie 20 % eismo įvykių, sukeltų vairuotojui užmigus prie vairo, baigiasi mirtimi arba sunkiomis traumomis. Mieguistus žmones labiau ištinka nelaimingi atsitikimai darbe ar buityje. MIEGUISTUMAS DIENĄ – tai dažniausiai nevisaverčio, prastos kokybės ar nepakankamos trukmės miego rodiklis, o viena dažniausių mieguistumo dieną priežasčių – OBSTRUKCINĖS MIEGO APNĖJOS SINDROMAS (OMAS).

Kiek žmonių kankina knarkimas ?
      Maždaug pusė darbingo amžiaus vyrų ir ketvirtadalis moterų naktį epizodiškai ar visada knarkia. Tačiau ne visais atvejais knarkimas yra pavojingas paciento sveikatai. Polisomnografijos tyrimo metu, kai be kitų rodiklių registruojamas ir knarkimas, tiksliai matyti, kiek knarkimas įtakoja paciento miego struktūrą, kiek įtakoja jo kvėpavimą ar deguonies kiekį kraujyje.

Kas yra obstrukcinė miego apnėja (OMA) ?

      Miego apnėja – tai kvėpavimo sustojimas miego metu, trunkantis daugiau nei 10 sekundžių. Apie 85 procentams sergančiųjų miego apnėja nustatoma būtent obstrukcinė miego apnėja. Obstrukcinės miego apnėjos metu kvėpavimo pauzė atsiranda dėl anatominio ir/ar funkcinio viršutinių kvėpavimo takų susiaurėjimo, t. y., kai kvėpavimo pastangos tęsiasi, tačiau oro srovė nosyje ar nosiaryklėje nutrūksta dėl viršutinių kvėpavimo takų obstrukcijos. Žmogui, sergančiam obstrukcinės miego apnėjos sindromu, tokie kvėpavimo sustojimai gali kartotis daug kartų per valandą (apnėjos indeksas), neretai šis indeksas siekia 90 k. / valandą. Per tokias kvėpavimo pauzes krenta deguonies kiekis kraujyje - organizmas neaprūpinamas deguonimi. Dėl pasikartojančių apnėjų pakinta miego struktūra: nepasiekiamas gilus miegas, būtinas mūsų poilsiui ir normaliai protinei veiklai, o atliekant polisomnografijos tyrimą, registruojami dažni mikronubudimai viso nakties miego metu. Taip miegantys asmenys dienos metu būna mieguisti, užsnūsta per posėdžius, susirinkimus, jų darbas nėra produktyvus. O jei toks žmogus yra profesionalus vairuotojas, traukinio mašinistas, dirba prie konvejerio, ar pvz., prie atominės elektrinės pulto, pasekmės gali būti labai skaudžios. Asmenys, sergantys miego apnėjos sindromu, kenčia ne tik patys, bet dažnai dėl gąsdinančio knarkimo su kvėpavimo sustojimais, mieguistumo dieną, atsiradusio lytinės funkcijos sutrikimo, tampa šeimos nesutarimų ar net skyrybų kaltininkais.

Kaip ir kada išsivysto OMAS ?

      Remiantis įvairių epidemiologinių tyrimų duomenimis, bendras obstrukcinės miego apnėjos sindromo paplitimas yra apie 4 %, o 40 – 60 metų amžiaus vyrų tarpe – apie 8 %. Obstrukcinės miego apnėjos sindromas dažniausiai pasireiškia 45-65 metų amžiaus vyrams.
Iki šiol nėra visiškai aišku, koks šio susirgimo išsivystymo mechanizmas, tačiau neabejotinai turi reikšmės:

1) ANATOMINIAI YPATUMAI. Tai įgimti ar įgyti anatominiai faktoriai - trumpas kaklas, siauri viršutiniai kvėpavimo takai, didelis liežuvis, mažas apatinis žandikaulis, o taip pat adenoidų ar tonzilių padidėjimas,
2) FUNKCINIAI PAKITIMAI, ATSIRANDANTYS MIEGO METU, dėl kurių sumažėja koordinuotas kvėpavimo raumenų susitraukinėjimas.

Kokie faktoriai gali išprovokuoti OMAS ?

       Amžius (didėja audinių rigidiškumas),
       Lytis (svarbūs lytiniai hormonai; jaunesnių nei 45 metų amžiaus grupėje vyrai serga 8 kartus dažniau nei moterys, tačiau
      postmenopauzės metu sergančių moterų skaičius ryškiai padidėja),
       Genetinis polinkis,
       Nutukimas,
       Alkoholio vartojimas,
       Medikamentų, turinčių raumenis atpalaiduojantį poveikį, vartojimas,
       Miego deprivacija,
       Apsunkintas kvėpavimas per nosį (pvz., esant iškrypusiai nosies pertvarai ar sergant lėtine sloga).

MIEGO APNĖJOS SINDROMO PAGRINDINIAI POŽYMIAI:
       knarkimas,
       mieguistumas dieną,
       kvėpavimo sustojimai nakties metu.

GRETUTINIAI POŽYMIAI:
       impotencija,
       padidėjęs prakaitavimas naktį,
       viršsvoris,
       širdies-kraujagyslių ligos

LYDINTYS SIMPTOMAI:
       neramus miegas,
       dėmesio koncentracijos sumažėjimas
       fizinio ir protinio aktyvumo sulėtėjimas,
       polinkis į depresiją,
       padidėjęs nervinis jautrumas
       naktinis kosulys,
       gastroezofaginis refliuksas.

Kaip diagnozuojamas OMAS ?
      Miego apnėjos sindromas diagnozuojamas atliekant polisomnografijos tyrimą miego metu. Jo metu registruojama elektrookuliograma, elektroencefalograma, elektromiografija, registruojamas knarkimas, trys kvėpavimo kreivės (kvėpavimas per burną, krūtine, pilvu), registruojamas deguonies įsotinimas kraujyje, registruojama kūno pozicija. Tyrimo metu tiksliai nustatomas knarkimas, jo intensyvumas, turi jam ar neturi įtakos kūno pozicija. Taip pat registruojamos kvėpavimo pauzės (apnėjos), nustatoma, kiek tokių apnėjų metu krenta įsotinimas deguonimi, kaip jos įtakoja pačią miego struktūrą. Sveikam žmogui apnėjų ar hipopnėjų (hipopnėja - tai kvėpavimo pauzelė, užtrunkanti daugiau nei 10 sekundžių, kai kvėpavimas per nosį nutrūksta nevisiškai, o sumažėja jo amplitudė) per valandą gali būti iki penkių (apnėjos-hipopnėjos indeksas).Obstrukcinės miego apnėjos sunkumo laipsnis nustatomas pagal šį indeksą ir pagal tai, kiek daugiausia krenta įsotinimas deguonimi apnėjų metu.

Kaip gydomas OMAS ?
      Sergant obstrukcinės miego apnėjos sindromu pagrindinis gydymo metodas (gydymo aukso standartas) yra tęstinė teigiamo kvėpavimo takų slėgio terapija (CPAP terapija): pacientui per nosies kaukę arba kaniulę kvėpavimo takuose yra pastoviai palaikomas tam tikras slėgis, kuris neleidžia kvėpavimo takams subliūkšti miego metu; taip pašalinamas knarkimas ir kvėpavimo pauzelės, to pasekoje atsistato miego struktūra. OMAS neįmanoma išgydyti vaistais, o naudojant raminamuosius ar migdomuosius vaistus, tik dar labiau suglemba minkštasis gomurys ir siaurėja kvėpavimo takų spindis.
      Esant knarkimui ar nedidelio laipsnio apnėjos sindromui, gali pagelbėti taip vadinama ,,mikrochirurgija“: Pillar ar kitos minimaliai invazinės procedūros. Pillar procedūros metu į minkštąjį gomurį specialiu švirkštu įvedami trys labai ploni plastikiniai vamzdeliai, kurie sustandina minkštąjį gomurį ir mažina knarkimą bei galimas apnėjas. arba kai specialiuose taškuose radijo bangomis yra sustandinami audiniai, taip sumažinant viršutinių kvėpavimo takų virpėjimą ir knarkimą (radijo dažnio abliacija).
      Visais atvejais būtina mažinti kūno svorį, bet tai padaryti sunku dėl mieguistumo ir energijos sumažėjimo, kol nekoreguotas miego apnėjos sindromas. Kita rekomendacija - pozicinė terapija, kai pvz., knarkimas ar kvėpavimo pauzelės registruojamos tik gulint ant nugaros. Kartais yra naudingi ir burnos korekciniai prietaisai (išstumiantis žandikaulius į priekį) ir išimtinais atvejais nosiaryklės chirurginis gydymas (paladofaringovulioplastika).
 

© 2010 Miego laboratorija. Visos teisės saugomos.      Interneto svetainių kūrimas adme      Turinio valdymo sistema easywebmanager
Informuojame, jog svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies)
Sutikdami, paspauskite mygtuką 'Sutinku'.
Sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus savo interneto naršyklės nustatymuose.
Tęsdami naršymą svetainėje jūs sutinkate su slapukų naudojimo sąlygomis.